Urodziny po japońsku
Japończycy znani są z tego, że skupiają się na ogóle społeczeństwa, a nie na jednostce. Do niedawna nawet urodziny wszyscy obchodzili w ten sam dzień - w Nowy Rok. Dopiero po II Wojnie Światowej pod wpływem kultury zachodniej, zaczęto obchodzić urodziny w rocznicę przyjścia na świat.
Obecnie japońska tradycje urodzinowe są podobne do zachodnich. Obowiązkowe elementy to tort ze świeczkami, których musi być tyle, ile lat oraz odśpiewanie "Happy Birthday" - po angielsku, bo nie istnieje japońska wersja.
Ciekawe jest to, że solenizant nie organizuje swojego przyjęcia. Robią to za niego rodzice lub przyjaciele w ramach prezentu. Impreza odbywa się zwykle kilka dni przed lub po urodzinach, ponieważ Japończycy lubią spędzać dzień urodzin w towarzystwie swoich drugich połówek. Często biorą wtedy dzień wolny i spędzają go razem. Japończycy traktują urodziny bardzo poważnie. Jeśli partner podaruje Japonce nietrafiony prezent, zorganizuje nieudane wyjście czy co gorsza zapomni o jej urodzinach, może spodziewać się rozstania.
Z urodzinami związane są również ciekawe japońskie tradycje:
Shichi-go-san (七五三) to obchodzone 15. listopada święto dzieci, które w danym roku kończą 3, 5 (chłopcy) i 7 (dziewczynki) lat. To wtedy solenizanci wystrojeni w kimona są zabierani do świątyń, aby modlić się o zdrowie i długie szczęśliwe życie. Dostają również “chitose ame” (cukierki tysiąca lat) jako symbol życzeń tysiąca lat w zdrowiu.
Hatachi (二十歳), czyli 20 lat to wiek, kiedy Japończycy stają się dorosłymi obywatelami, mogą głosować, pić alkohol itd. W drugi poniedziałek stycznia wszyscy, którzy obchodzą urodziny w okresie od 2. kwietnia poprzedniego do 1. kwietnia danego roku, stroją się w kimona lub garnitury i idą do urzędu, aby oficjalnie zostać uznanymi za dorosłych.
Sześćdziesiąte urodziny zwane są kanreki (還暦). W ciągu 60 lat mija pięć cykli chińskiego zodiaku, w związku z czym mówi się, że solenizant rodzi się ponownie. Na przyjęciu nie może zabraknąć tortu udekorowanego białymi żurawiami, które symbolizują 1000 lat, oraz czerwonymi żółwiami, które symbolizują 10 000 lat. Solenizant dostaje w prezencie chanchanko - czerwoną kamizelkę, która symbolizuje powrót do początku życia.
W Japonii 77 lat to tzw. szczęśliwy wiek, kiju (喜寿), 88 lat to tzw. ryżowy wiek, beiju (米寿), a 99 lat to tzw. biały wiek, hakuju (白寿).